„Nasze Westerplatte” - 85. Rocznica Bombardowania Lotniska w Małaszewiczach

1 września 1939r. wiele miejscowości w II Rzeczypospolitej miało „swoje Westerplatte”, w tym także Gmina Terespol. Naszym symbolem początku grozy wojennej stało się bombardowanie Bazy Lotniczej w Małaszewiczach.

W piątek 1 września 1939 roku około godziny 5.00 rano nad lotniskiem pojawił się nieoznakowany niemiecki samolot Dornier-17. Kilkadziesiąt minut później nad Małaszewicze nadleciało kilkanaście Dornierów i zrzuciło pierwsze bomby. Polska obrona odpowiedziała nieskutecznym ogniem. Do 10 września Luftwaffe prowadziło regularne bombardowania bazy lotniczej niszcząc ogromną część infrastruktury. 11 września załoga lotniska otrzymała rozkaz ewakuacji na Wschód - przez Brześć, Kowel, Buczac, Stanisławów do Horodenki.

W tym roku, po raz kolejny uczciliśmy już 85. Rocznicę bombardowania Bazy Lotniczej Małaszewicze. Uroczystości swoją obecnością uświetnili: płk. Piotr Michałowski – Dowódca Garnizonu z Białej Podlaskiej, ppor. Łukasz Hucz reprezentujący Dowódcę Batalionu Saperów z I Warszawskiej Brygady Pancernej, podoficer dowództwa batalionu st. chor. sztab. Katarzyna Mizgier reprezentująca Dowództwo Batalionu Saperów z Białej Podlaskiej, Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk, Zastępca Wójta Gminy Terespol Bogdan Daniluk, Radni i Sołtysi Gminy Terespol, przedstawiciele służb mundurowych KP w Terespolu, Placówek SG z Terespola i Bohukał, PSP w Białej Podlaskiej, JRG PSP w Małaszewiczach, adleśnictwa Chotyłów, żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, Dyrektorzy Szkół Gminy Terespol oraz przedstawiciele GKS Twierdza Kobylany. Nie zabrakło także mieszkańców gminy, którzy tłumnie zgromadzili się by celebrować rocznicę tego ważnego, a jednocześnie smutnego wydarzenia.

Uroczystości rozpoczęły syreną alarmową i dymem rac biało - czerwonych, które jak 85 lat temu obwieszczały tragedię i początek wojny. Po ucichnięciu dźwięku syreny wyemitowany został materiał filmowy przedstawiający kadry grozy wojennej i ukazujący straty lotniska w Małaszewiczach.

Po powitaniu wszystkich przybyłych gości przez Panią Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach - Dorotę Szelest głos z odczytem okolicznościowym zabrał Wójt Gminy Terespol. Następnie żołnierze apelem poległych odczytanym przez ppor. Łukasz Hucz i salwą honorową uczcili pamięć i bohaterstwo poległych w obronie Ojczyzny. Przy pomniku upamiętniającym poległych na lotnisku żołnierzy poszczególne delegacje złożyły wieńce, a harcerze zapalili znicz pamięci. Przez całą uroczystość przy pomniku wartę honorową pełnili żołnierze. Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy zgromadzeni na uroczystości mogli skorzystać z przygotowanego dla nich w namiocie poczęstunku.

Już za nami 85. rocznica, a przed – kolejne. Celebrujmy je wspólnie. I pamiętajmy o naszych bohaterach. Pamiętajmy nie tylko od święta, ale i na co dzień. To właśnie dzięki Ich ofierze żyjemy dziś w wolnej Polsce!

CZEŚĆ, CHWAŁA I PAMIĘĆ BOHATEROM!!!