Odezwa Komitetu Honorowego Obchodów Święta Narodowego 3 Maja
Piknik Majowy - świętujemy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

ECHA PRZESZŁOŚCI część XV

Cmentarz prawosławny (dawniej greko – katolicki) w Kobylanach. Stan obecny.Na zachodnich obrzeżach wsi Kobylany, w otoczeniu sosen i klonów znajduje się cmentarz parafialny. Został założony na pocz. XIXw. jako greko – katolicki. Oprócz unitów grzebano tu również katolików. W 1848r. pochowano na nim Piotra Rudnickiego właściciela kobylańskiego majątku, jego żonę Józefę oraz syna Włodzimierza. Wszyscy zmarli w przeciągu kilku miesięcy zapewne w wyniku epidemii. W 1858r. spoczęła tu Waleria Chlipalska. 15 lat później (1873r.) pogrzebano kolejnych właścicieli Kobylan Kamilę z Rudnickich Jaszczołd oraz jej męża Franciszka – oficera i architekta, który zaprojektował m.in. kaplicę grobową w Neplach i pałac w Korczewie. Z tego samego roku datuje się też nagrobek Alexandry z Ostrowskich Kobylińskiej.

TYDZIEŃ Z KSIĄŻKĄ

Wielkanoc 2022

ZŁOTE GODY w GMINIE TERESPOL

Kliknij aby powiększyćKażdy jubileusz jest okazją do świętowania, ale Złote Gody to rocznica niezwykła, tak jak niezwykli są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku. To właśnie ta piękna okazja stała się powodem uroczystego spotkania, które odbyło się 3 kwietnia 2022r. w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol.