2 MAJA - DZIEŃ FLAGI RP

Odezwa Komitetu Honorowego Obchodów Święta Narodowego 3 Maja
Piknik Majowy - świętujemy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

ECHA PRZESZŁOŚCI część XV

Cmentarz prawosławny (dawniej greko – katolicki) w Kobylanach. Stan obecny.Na zachodnich obrzeżach wsi Kobylany, w otoczeniu sosen i klonów znajduje się cmentarz parafialny. Został założony na pocz. XIXw. jako greko – katolicki. Oprócz unitów grzebano tu również katolików. W 1848r. pochowano na nim Piotra Rudnickiego właściciela kobylańskiego majątku, jego żonę Józefę oraz syna Włodzimierza. Wszyscy zmarli w przeciągu kilku miesięcy zapewne w wyniku epidemii. W 1858r. spoczęła tu Waleria Chlipalska. 15 lat później (1873r.) pogrzebano kolejnych właścicieli Kobylan Kamilę z Rudnickich Jaszczołd oraz jej męża Franciszka – oficera i architekta, który zaprojektował m.in. kaplicę grobową w Neplach i pałac w Korczewie. Z tego samego roku datuje się też nagrobek Alexandry z Ostrowskich Kobylińskiej.

TYDZIEŃ Z KSIĄŻKĄ

Wielkanoc 2022