VIII BIALSKI FESTIWAL SĘKACZY - KODEŃ 2022

Dożynki Powiatowe w Rudnikach

Kliknij aby powiększyćW minioną niedzielę 4 września 2022 r. w Rudnikach miało miejsce Powiatowe Święto Plonów. Gospodarzami tegorocznych dożynek była gmina Międzyrzec Podlaski. Uroczystość rozpoczęła się polową Mszą św., po której nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego, składający się z przedstawicieli gmin powiatu bialskiego niosących wieńce.

III Turniej Tenisa w grze podwójnej mężczyzn o Puchar Wójta Gminy Terespol

Kliknij aby powiększyćTenis ziemny to sport, który jeszcze jakiś czas temu interesował tylko wąskie grono Polaków, dziś za sprawą minionych i obecnych sukcesów emocjonuje cały kraj.

Dyscyplina ta znalazła swoich sympatyków również w gminie Terespol. W sobotę 3 września 2022r. na korcie tenisowym przy Zespole Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach odbył się III Turniej Tenisa w grze podwójnej mężczyzn o Puchar Wójta Gminy Terespol. W rywalizacji wzięło udział 11 par zawodników.

XXII DOŻYNKI POWIATOWE - RUDNIKI 2022

83. Rocznica wybuchu II wojny światowej

Kliknij aby powiększyć1 września 2022r. odbyła się symboliczna uroczystość złożenia wieńców przed Pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie lotniska w Małaszewiczach.

Kliknij aby powiększyćWiązanki złożyli: mjr Robert Jabłoński – z-ca dowódcy III Batalionu Zmechanizowanego z Białej Podlaskiej, oraz Krzysztof Iwaniuk - Wójt Gminy Terespol wraz z delegacją: Bogdanem Danilukiem z-cą Wójta Gminy Terespol, Mieczysławem Romaniukiem - Przewodniczącym Rady Gminy Terespol i Dorotą Szelest - Dyrektorem Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach.

ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XIX

Szkielet spalonego samolotu transportowego FOKKER F-VII, 1939r., fotografia z prywatnej kolekcji Pana Pawła OleszczukaDla Polaków symbolem rozpoczęcia II wojny światowej jest atak na Westerplatte. Pamiętna godzina 4.45. Ostrzał pancernika „Schleswig Holstein”. Atak z morza, powietrza i lądu niemieckiego wojska liczącego ponad 3 tysiące żołnierzy. Groza wojny. Skrawek ziemi bohatersko broniony przez 182-osobowy oddział dowodzony przez majora Henryka Sucharskiego. Nadzieja na pomoc liczona w godzinach. 7 dni heroizmu, nadludzkiego wysiłku, potu oraz krwi. 50 rannych i 16 poległych polskich żołnierzy. Gorycz porażki i kapitulacji… I pieśń, która nadal ściska za serce oraz gardło:

Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte…