ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXII

Rzeka Bug z lotu ptakaRzeka Bug – płynie od wieków, opasując swoim korytem wschodni kraniec naszej gminy. Dawczyni życia, ale i groźna siła mogąca wszystko zabrać. Niemy świadek historii, który towarzyszył naszym przodkom, towarzyszy nam i będzie towarzyszyć następnym pokoleniem.

Nazwa rzeki pochodzi najprawdopodobniej od germańskiego słowa „bougen” oznaczającego „łuk, zagięcie”, które opisywało kształt jej biegu. Bug bowiem mocno meandruje. Tego określenia używały plemiona gockie wędrujące w II i III w. po Chrystusie z Pomorza przez Mazowsze, Podlasie, Wołyń i Podole nad Morze Czarne. Określenie z czasem przyjęło się wśród ludności słowiańskiej, która uprościła je do obecnego brzmienia „Bug”.

Boże Narodzenie 2022

Świąteczne paczki dla Seniorów 75+

Kliknij aby powiększyćŚwiąteczny prezent, to akcent, który na stałe wpisał się do naszej kultury, a moment wręczania go czy otrzymania, jest zawsze wyjątkowy. Tak jak wyjątkowe są Święta Bożego Narodzenia i okres je poprzedzający.

To czas kiedy doświadczamy ciepła drugiego człowieka, a dla pracowników Urzędu Gminy Terespol i Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach moment, w którym po raz kolejny mogą spotkać się z naszymi Seniorami 75+ i dzielić się tą radością, wręczając słodkie upominki od Wójta Gminy Terespol Krzysztofa Iwaniuka. Podczas wizyt nie zabrakło wzruszeń, podziękowań oraz serdecznych świąteczno – noworocznych życzeń.

SPECJAŁY NADBUŻAŃSKIE

Kliknij aby powiększyćGrzybki marynowane, smalec ze skwarek, aromatyczne mięsiwo, korniszony, powidła, soki i nalewki to tradycyjne przysmaki, które od wiek wieków goszczą na naszych stołach. Ich tradycyjne receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenia nie tylko w domach, ale również w organizacjach skupiających gospodynie.

WARSZATY ŚWIĄTECZNE W KUZAWCE

Kliknij aby powiększyćW sobotę 3 grudnia 2022r. odbyły się warsztaty świąteczne z Mikołajem pt. „Moja bożonarodzeniowa bombka”. Uczestnictwo w warsztatach świątecznych było wspaniałą okazją, by poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Na początku członkowie Koła gospodyń wiejskich pokazali dzieciom wybrane techniki zdobienia bombek, a następnie wszyscy z ogromnym entuzjazmem zabrali się do dekoracji bombek.