DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH, HALLOWEEN, SAMHAIN, DIA DE LOS MUERTOS

Co łączy te wszystkie święta? Czas! Od 31 października do 2 listopada odbywa się bowiem TRIDUUM WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH NA ŚWIECIE:

31 października - Wigilia Wszystkich Świętych

1 listopada - Wszystkich Świętych

2 listopada - Dzień Zaduszny

POLSKA

W Polsce obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Są to święta podczas których modlimy się za dusze zmarłych. Głównym zwyczajem jest odwiedzanie cmentarzy, modlitwa, zapalanie zniczy i ozdabianie grobów kwiatami.

ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXXI

Lamus w Neplach, fot. z archiwum Gminnego Centrum Kultury w KobylanachNa mapie zabytków naszej gminy znajduje się pewien ciekawy obiekt. W przeszłości łączył w sobie funkcjonalność z estetycznym, przyciągającym wzrok wyglądem. Dziś stanowi pamiątkę dawnych dziejów i nieodzowny element nadbużańskiego krajobrazu.

Mowa tu o „skarbczyku” w Neplach. Jest to najstarszy zachowany obiekt tamtejszego zespołu dworsko – parkowego. Został wzniesiony ok. 1786r. przez Franciszka Ursyna Niemcewicza herbu Rawicz. Służył jako miejsce przechowywania wartościowych, ale niepotrzebnych przedmiotów jak meble, dokumenty czy bibeloty.

Sekcja Podnoszenia Ciężarów GCK Kobylany najlepszą drużyną w Polsce!

W Biłgoraju dobiegły końca Mistrzostwa Polski do lat 15. W grupie chłopców sekcja GCK Kobylany okazała się bezkonkurencyjna i z wynikiem 25 pkt. wygrała klasyfikację klubową!

Ponadto w mistrzostwach wystartowali:
kat. 73 kg Jakub Cygan - 73 kg w rwaniu i 88 w podrzucie - miejsce 7
kat. 81 kg Dawid Greczuk -75 kg w rwaniu i 100 kg w podrzucie -miejsce 5
kat. 96 kg Miłosz Kasprzuk - 83 kg w rwaniu i 111 kg w podrzucie - miejsce 4 i mały srebrny medal za podrzut
kat. +96 kg Filip Romanowicz - 81 kg w rwaniu i 101 kg w podrzucie - miejsce 5

Warto dodać, że w klasyfikacji województw wygrał Lubelski Okręgowy Związek Podnoszenia Ciężarów z wynikiem 143 pkt.
Serdeczne gratulujemy!

Warsztaty Halloween

XII Turniej o Puchar Wójta Gminy Terespol - Małaszewicze 2023

Najlepsi zawodnicy XII Turnieju o Puchar Wójta Gminy Terespol:

Julia Linkiewicz z Olimpijczyka Łuków
Oliver Jabkiewicz z GCK Kobylany (U17)
Michał Zrol z MOK Terespol (U20)

W ubiegłą sobotę 7 października 2023r. w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach odbył się XII Turniej o Puchar Wójta Gminy Terespol w podnoszeniu ciężarów.