MIKOŁAJKI W GMINIE TERESPOL

Mikołajki!

Dziś każdy otrzymał prezencik mały,
Bo Mikołaj chce by dzieci miło go wspominały.
Bardzo wiele osób na niego dziś czeka,
szkoda, że tak szybko nam ten czas ucieka.
Pobyłbym tam z Wami jeszcze chwileczkę,
bądźcie bardzo grzeczni, a w święta wrócę jeszcze!

Święty Mikołaj

ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXXII

Niepodległość to nasz największy skarb i nasze dziedzictwo. Odzyskanie jej celebrujemy 11 listopada, zawsze w miejscach i przy obiektach szczególnych oraz symbolicznych. Jednym z takich miejsc, i takich obiektów w naszej gminie jest Pomnik Niepodległości w Koroszczynie.

Obelisk jest zlokalizowany na tzw. Górce, na terenie dawnego cerkwiska i cmentarza. Historia jego powstania sięga jeszcze czasów dwudziestolecia międzywojennego. Inicjatorem i fundatorem budowy był ówczesny właściciel koroszczyńskiego majątku Leon Kuczyński. Monument miał upamiętnić i być wyrazem hołdu dla Marszałka Józefa Piłsudskiego (zm. 12 maja 1935r.) oraz pułku Legionów Polskich, który stacjonował tu w dniach 28 – 29 sierpnia 1915r. Sztab tego pułku ulokował się we dworze, a wśród kadry dowódczej znajdował się m.in. Felicjan Sławoj – Składkowski, późniejszy premier II Rzeczypospolitej. 17 maja 1936r. poświęcono fundamenty i rozpoczęto budowę, którą przerwał wybuch II wojny światowej.

Gmina Terespol w zimowej odsłonie
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE TERESPOL

Niepodległość jest dla nas największym skarbem, której odzyskanie celebrujemy 11 listopada. Dla naszych przodków była marzeniem oraz najwyższym celem i dążeniem, któremu wszystko było podporządkowane. Niepodległość nie pojawiła się nagle. Nie stanowiła jednorazowego aktu i nie była dziełem jednego człowieka ani jednego pokolenia. Ów pamiętny, symboliczny dzień sprzed 105ciu lat poprzedzała krwawa ofiara powstańców, zesłańców i skazańców. To codzienna walka pod zaborami o zachowanie polskiej tożsamości, kultury, tradycji, historii, mowy i wiary chrześcijańskiej. To 123 lata rozwoju duchowego i umysłowego narodu pozbawionego własnego państwa. To romantyczne zrywy, praca organiczna, krzewienie oświaty i kultury, rozkwit nauki. To generacje realizujące „Testament mój” Słowackiego, „Rotę” Konopnickiej i żyjące wg „Katechizmu polskiego dziecka” Bełzy. To wspólna praca wybitnych jednostek i niezliczonej rzeszy zwykłych ludzi. Każdy dzień pod zaborami to cegiełka budująca fundament pod 1918 rok, aż do pamiętnego i symbolicznego 11 listopada – gdy pragnienie setek tysięcy dusz i serc wreszcie stało się rzeczywistością!

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE TERESPOL

PAMIĘTAMY O NASZYCH BOHATERACH

Na terenie naszej gminy znajdują się groby i cmentarze wojenne oraz pomniki. To miejsca spoczynku i upamiętnienia naszych bezimiennych Bohaterów, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Gminne Centrum Kultury w Kobylanach opiekuje się tymi obiektami, porządkując je i przyozdabiając z okazji świąt.

W pięciu miejscowościach są zlokalizowane pochówki polskich żołnierzy, walczących w wojnie polsko – bolszewickiej 1920r. Należeli oni do Grupy Poleskiej (16 pomorska Dywizja Piechoty i XXXI Brygada Piechoty) dowodzonej przez gen. Władysława Sikorskiego, broniącej na przełomie lipca i sierpnia 1920r. przyczółka brzeskiego przed 16 armią radziecką i Grupą Mozyrską. W Bohukałach najprawdopodobniej spoczywa dwóch żołnierzy z 63 Toruńskiego Pułku Piechoty. Pułk zajmował rejon Wroblin – Derło, lecz po silnych szturmach wroga 2 sierpnia 1920r. został zmuszony do wycofania się w kierunku rzeki Krzny. Na cmentarzu w Kuzawce i w Samowiczach są pochowani obrońcy z 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty. 3 sierpnia 1920r. starli się w zaciętym boju z bolszewikami. Zbiorowa mogiła w Neplach prawdopodobnie zawiera prochy żołnierzy z 64 Grudziądzkiego Pułku Piechoty, którzy brali udział w przeciwnatarciu na oddziały radzieckie w okolicach Nepli 5 sierpnia 1920r. Pułk wcześniej stacjonował na odcinku stacja kolejowa Terespol – Kukuryki. Natomiast cmentarz w Michalkowie stał się miejscem spoczynku górali z 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Pułk do 6 sierpnia 1920r. operował na odcinku od Terespola do Dobratycz.