ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI 2024

Serdecznie zapraszamy do udziału w zbiórce!
Środki pozyskane ze zbiórki zostaną przeznaczone na działalność
naszej Sekcji Podnoszenia Ciężarów!

ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXXVI

Twierdza Brzeska jak i pozostałe warownie carskie były owocem rosyjskiej myśli inżynieryjnej. Jednak swój wkład w zwiększenie obronności fortyfikacji miał także bardzo uzdolniony polski konstruktor Stefan Oszczewski – Krouglik.

Stefan Oszczewski – Krouglik jest znany jedynie wąskiemu gronu osób interesującemu się lotnictwem, ponieważ jego wynalazki były głównie związane z tą dziedziną. Opatentował m.in. profilowaną powierzchnię nośną (wykorzystywaną do budowy wirników i śmigieł lotniczych, śrub okrętowych, spadochronów), schemat śmigłowca z wirnikiem nośnym (stanowiący kombinację helikoptera z samolotem), urządzenie turbinowe oraz żelbetowe podkłady kolejowe.

Życzenia Wielkanoc 2024

DZIEŃ KOBIET W GMINIE TERESPOL 2024

Kto by tam kiedyś kobietę zrozumiał,
Anioł by nie śmiał, diabeł by nie umiał.
Czego jej w życiu do szczęścia potrzeba?
Piekła zakątek czy kawałek nieba?
Kto by tam kiedyś kobiecie dogodził?
Chyba się jeszcze taki nie urodził.
Bo któż odgadnąć moi mili raczy,
Dlaczego zwykle „tak” odmowę znaczy.
A gdy „nie” powie to może by chciała,
Gdyby się trochę po zastanawiała.
I chociaż czasem złośliwa, kąśliwa,
Nie lilia biała, a zwykła pokrzywa.
Wie to ród męski i Ty dobry Boże,
Choć z babą jest źle, bez niej jeszcze gorzej.

Tak pisała w swoim poemacie Anna Zajączkowska. Niesamowity jest różny sposób postrzegania kobiet, a zdefiniowanie kobiecości nie jest łatwym zadaniem. Kobiecość to wir, nieobliczalność i dzikość, ale na szczęście do ujarzmienia.

17 marca 2024r. w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol odbyło się wyjątkowe spotkanie z okazji Dnia Kobiet, na które przybyły same „białe lilie”. Szanowne Panie oraz zaproszonych gości przywitali Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk oraz Dorota Szelest – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach. Oczywiście nie obyło się bez serdecznych życzeń uśmiechu, wszelkiej pomyślności i szczęścia, skierowanych od Pana Wójta oraz tradycyjnego toastu za zdrowie kobiet.

Wyjazd na spektakl komediowy do Lublina

9 marca 2024r. członkowie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Terespol udali się do Lublina do Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego na spektakl komediowy pt. „Superprodukcja”, w reżyserii Michała Paszczyka z kabaretu Paranienormalni.

Uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak działa polski przemysł filmowy od zaplecza. Od nietrafionego pomysłu na film, poprzez nieudane castingi, fatalne próby i żałosną reżyserię aż po festiwal filmowy w Gdyni. „Superprodukcja czyli kręcimy Krzyżaków” ukazała ironiczne spojrzenie na to, co dzieje się poza kamerami, kiedy gasnął światła. Jak ogromny wpływ na reżysera ma producent, który prywatnie zajmuje się przetwórstwem mięsnym.

Dwie godziny pełne humoru, w doborowym towarzystwie, z pewnością dostarczyły naszym uczestnikom pozytywnych wrażeń.

Jubileusz pożycia małżeńskiego w Gminie Terespol

W niedzielę 3 lutego 2024r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol odbyło się niecodzienne spotkanie - uroczyste obchody Jubileuszu 50-lecia, 55-lecia, 60-lecia, 65-lecia i 70-lecia zawarcia związku małżeńskiego.

Złote Gody tego dnia świętowało 6 par. Państwo Barbara i Kazimierz Karmasz z Łęg, Helena i Zygmunt Krzysztofowicz z Łęg, Anna i Józef Mareccy z Małaszewicz, Eugenia i Jan Markowscy z Koroszczyna, Teresa i Albert Nowak z Małaszewicz Dużych, Danuta i Tadeusz Wasyluk z Nepli.