ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXXV

Twierdza Brześć. Literą „A” oznaczona Wyspa Zachodnia (Lotnicza), plan z pocz. XX w.Przełom XIX i XXw. to okres szybkiego rozwoju aeronautyki, której osiągnięcia zaczęto wykorzystywać w dziedzinie wojskowości. Owoce tej nowej gałęzi techniki trafiły także do Twierdzy Brzeskiej.

W 1895r. idąc w ślad za Warszawą, Osowcem, Nowogeorgiewskiem (Modlinem) i Iwanogrodem (Dęblinem) w Twierdzy Brzeskiej powołano do istnienia oddział aeronautyczny, wyposażony w aerostaty (balony). W jego skład wchodzili żołnierze z oddziałów inżynieryjnych. Na początku XXw. oddział został podporządkowany Wydziałowi Lotnictwa w Brześciu (utworzonemu 18.12.1901r.). w tym Przygotowania do startu balonu. W środku pułkownik Jakow I. Petersen, fot. z 1909, zdjęcie z zasobów Memorialnego Kompleksu Twierdza Brzeska-bohater w Brześciuczasie na jego wyposażeniu znajdowało się 6 balonów na uwięzi (o pojemności 650m³), mobilne urządzenia do produkcji gazu, 3 przenośne zbiorniki na gaz (o pojemności 250m³), wciągarki parowe, materiały do produkcji gazu oraz instrumenty do stacji pogodowych. Od 1902r. zaczęto prowadzić stałe obserwacje meteorologiczne (m.in. badano prądy powietrzne na różnych wysokościach). Pierwotne stanowiska obserwacyjne znajdowały się na terenie Przedmościa Terespolskiego, podobnie jak sam Wydział Lotniczy. Później zostały przeniesione na wschód od Bugu. Balonami latał m.in. płk. Jakow I. Petersen naczelnik stacji gołębi pocztowych w twierdzy. Po odejściu w stan spoczynku swoje ostatnie lata spędził w Terespolu i tam został pochowany na cmentarzu prawosławnym.

MANDORIA - rozrywka w Mieście Przygód!

W piątek 9 lutego 2024r. po raz ostatni w te ferie, wybraliśmy się na rodzinną wycieczkę do miejsca pełnego przygód i atrakcji, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. A miejscem tym jest Mandoria, która znajduje się tuż obok Łodzi, w miejscowości Rzgów.  Skupiając się na odkrywaniu tego Miasta Przygód na pierwszy plan wysuwają się: karuzele, roller-coastery, rowerki wodne, zjeżdżalnie oraz olbrzymi małpi gaj. Oprócz głównych atrakcji i licznych gier zręcznościowych, Mandoria oferuje swoim gościom również strefę gastronomiczną. W międzyczasie można spotkać mandoriańskie maskotki – psotne fretki lub wziąć udział w zabawach z animatorami. Całodniowy pobyt w tym tematycznym parku niewątpliwie dostarczył pozytywnych wrażeń wszystkim uczestnikom piątkowego wyjazdu.

Warsztaty z GBP "Breloki LOVE"

Za nami ostatnie zajęcia plastyczne, organizowane w ramach Ferii Zimowych z Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach.

A przed nami 14 lutego, czyli WALENTYNKI. Z tej okazji uczestnicy czwartkowych spotkań z Biblioteką wykonywali breloki LOVE, które będą mogły wręczyć swojej sympatii lub komuś, kogo darzą wyjątkowym uczuciem w dniu święta zakochanych.

Mamy nadzieję, że te fantazyjne i bardzo praktyczne breloki posłużą jako nietuzinkowa ozdoba do kluczy, torebki czy plecaka.

WARSZTATY LEGO®

5 lutego 2024r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol odbyły się „Warsztaty EDUKIDO” w ramach „Ferii zimowych z GCK”. Uczestnicy zajęć eksperymentowali z klockami LEGO® i potęgą wiatru.

Młodzi i mali konstruktorzy wykazali się ogromną kreatywnością w budowaniu działających wiatraków czym pozytywnie zaskoczyli prowadzącą zajęcia Panią instruktor. Dzieci współpracując ze sobą rozwiązywały problemy, uczyły się podstaw techniki, realizowały swoje pomysły, a przede wszystkim świetnie się bawiły.

Dziękujemy serdecznie za udział w zajęciach i kreatywnie spędzony czas!

Zebranie Hodowców Gołębi Pocztowych Sekcji Terespol

14 stycznia 2024r. w świetlicy wiejskiej w Michalkowie odbyło się zebranie Hodowców Gołębi Pocztowych Sekcji Terespol, na którym podsumowano działalność sekcji za 2023r.

Na spotkaniu gościł m.in. Zastępca Wójta Gminy Terespol Pan Bogdan Daniluk, który nagrodził najlepszych hodowców nagrodami ufundowanymi przez Wójta Gminy Terespol Pana Krzysztofa Iwaniuka.

Niezmiernie cieszymy się, iż możemy wspierać działalność hodowców gołębi pocztowych, którzy z ogromną pasją i zaangażowaniem kultywują szlachetną tradycję sięgającą głęboko w przeszłość.

BAL KARNAWAŁOWY z GCK

Okres karnawału i ferii zimowych trwa, więc w pełni z niego korzystamy i cieszymy się, że to właśnie z nami spędzacie ten czas!

Jest nam niezmiernie miło, że możemy zapewnić Wam tyle rozrywki i zobaczyć uśmiech na Waszych twarzach!

Dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z zaproszenia i uczestniczyli w niedzielnym Balu Karnawałowym. Mamy nadzieję, że sprawiliśmy Wam ogromną frajdę i dostarczyliśmy niezapomnianych wrażeń