Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

Bialskopodlaskie Święto Miodu w Kobylanach
  • 526 czytań

Kliknij aby powiększyćW minioną niedzielę 1 sierpnia 2021 roku na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach odbyło się Bialskopodlaskie Święto Miodu.Głównym celem imprezy było promowanie produktów pszczelich prosto z pasieki od lokalnych pszczelarzy. To również okazja do obserwowania pszczoły miodnej w jej naturalnym środowisku, oraz zapoznania się z zagrożeniem, jakie niesie używanie przez rolników nieodpowiednich środków chemicznych.

>>> Galeria zdjęć <<<


Warsztaty - Poznajemy naszą historię zabytki Gminy Terespol w obiektywie - cz. III
  • 489 czytań

Kliknij aby powiększyć30 lipca udaliśmy się spod Dzieła Międzyfortowego Kobylany I do Nepli. To już trzecie spotkanie z cyklu warsztatów  dofinansowanych ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, pn. „Poznajemy naszą historię, zabytki Gminy Terespol w obiektywie”.

>>> Galeria zdjęć <<<

W ramach spotkania praktycznego Pan Tadeusz Żaczek pokazał jak fotografować obiekty i budynki, tak by nadać im „ruch”. Uczestnicy warsztatów mieli okazję pracować z blendą fotograficzną. Jest to przydatne narzędzie służące do zmiany barwy światła odbijanego. Urządzenie to stosowane jest zarówno przez profesjonalistów jak i fotoamatorów. Szczególnie przydatna jest podczas zdjęć w terenie przy świetle dziennym, jak również w studiu fotograficznym. Dzięki blendzie można kontrolować światło w kadrze oraz odpowiednio doświetlić fotografowany obiekt nawet przy niedoborze światła dziennego i braku lampy błyskowej.


ECHA PRZESZŁOŚCI część VII
  • 342 czytań

Kliknij aby powiększyćOd dziesięcioleci intrygowała i rozpalała umysły swoją tajemniczością. Najbardziej znana pod nazwą „Kamienna baba” z Nepli. Wykuta z granitu narzutowego i posiadająca formę równoramiennego krzyża z rozszerzającym się ku dołowi ramieniem pionowym. Postawiona na wzniesieniu i górująca nad okolicą przyciąga milczącą zagadką zaklętą w kamieniu. Pomimo różnych hipotez („Kamienna baba”, krzyż pokutny, kamienny krzyż) oraz sporów naukowych, trwających od lat 80-tych XX w., nie udało się jednoznacznie określić jej charakteru i roli jaką pełniła. Najbardziej prawdopodobną wydaje się  teoria, że nepelski obiekt (jak i 19 pozostałych z terenu północno – wschodniej Polski) to słowiański obiekt kultu, zaadaptowany później przez chrześcijaństwo na symbol nowej wiary. Mijające stulecia sprawiły, że prawda o pochodzeniu „Kamiennej baby” uległa zapomnieniu, a ją samą pokryła patyna niedomówień. Dlatego nie da się również określić przybliżonego okresu powstania rzeźby. 


AKCJA EKOLOGICZNA "JESTEM EKO"
MOBILNY PUNKT SPISOWY

Kliknij aby powiększyć

Informujemy, że  podczas ,,Bialskopodlaskiego Święta Miodu'', które odbędzie się w najbliższą niedzielę, 1 sierpnia 2021 r. na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach, będzie  możliwość spisania się dla wszystkich, którzy nie dokonali jeszcze samospisu w "MOBILNYM PUNKCIE SPISOWYM".

Każdy może spisać siebie i członków swojej rodziny – prosimy o zabranie ze sobą numerów PESEL wszystkich domowników.

Przypominamy, że Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy! 

Gminne Biuro Spisowe w Kobylanach


Warsztaty - Poznajemy naszą historię zabytki Gminy Terespol w obiektywie - cz. II
  • 362 czytań

Kliknij aby powiększyć26 lipca w Dziele Międzyfortowym Kobylany I odbyło się kolejne już spotkanie z cyklu warsztatów dofinansowanych ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, pn. „Poznajemy naszą historię, zabytki Gminy Terespol w obiektywie”.

>>> Galeria zdjęć <<<

Lubisz robić zdjęcia? Zaczynasz przygodę z fotografowaniem? Nie musi się to wiązać z zakupem dobrego, profesjonalnego sprzętu! Na spotkaniu omawiane były alternatywy dla lustrzanki. By uchwycić ulotne chwile wystarczy… smartfon!