Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

Warsztaty - Poznajemy naszą historię zabytki Gminy Terespol w obiektywie - cz. V
  • 346 czytań

Kliknij aby powiększyćZa nami piąte warsztaty z fotografią dofinansowanych ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, pn. „Poznajemy naszą historię, zabytki Gminy Terespol w obiektywie”.

>>> Galeria zdjęć <<<

W środę 25 sierpnia godz. 16.00 udaliśmy się spod Dzieła Międzyfortowego Kobylany I na południową cześć gminy Terespol, gdzie fotografowaliśmy m.in. cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Kobylanach, pomnik Bitwy pod Kobylanami, Mizar tatarski w Zastawku, cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Dobratyczach, cmentarz w Dobratyczach, oraz zakole Bugu w Żukach.


ECHA PRZESZŁOŚCI część VIII
  • 361 czytań

Cerkiew w Kobylanach w 1941r., fotografia z www.fotopolska.eu Najstarsza wzmianka o istnieniu cerkwi prawosławnej w Kobylanach pochodzi z 1519 r. Niespełna dwadzieścia lat później odnotowano, że obiekt był siedzibą parafii tego wyznania. W 1620 r. cerkiew stała się świątynią unicką.

W protokole wizytacyjnym unickiego biskupa chełmskiego z 1726 r. zawarto jej pierwszy opis. Według informacji została zbudowana z drzewa sosnowego. Posiadała trójdzielną konstrukcję składającą się z prezbiterium, nawy i babińca (przedsionka). Taki układ odpowiadał teologicznemu podziałowi wszechświata na przestrzeń boską, ludzi którzy tam dążą oraz grzeszników. Nad przedsionkiem umiejscowiono dzwonnicę, a pokryty gontem dach wieńczyły dwa krzyże. Wskutek likwidacji chełmskiej  diecezji unickiej w 1875 r. kobylańska świątynia powróciła we władanie Kościoła Prawosławnego. W 1886 r. cerkiew została prowizorycznie odnowiona: wzmocniono konstrukcję ścian i dachu, a wnętrze ozdobiono skromną dekoracją malarską.


Szanowni Mieszkańcy Gminy Terespol!!!

Przed nami ostatni miesiąc Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Do tej pory spisało się (lub zostało spisanych) około 78 % mieszkańców Gminy Terespol.

Apelujemy do mieszkańców którzy jeszcze się nie spisali - nie odkładajcie spisu na ostatnią chwilę! Zostało mało czasu, nie czekajcie do 30 września 2021, spiszcie się już dziś! Udział w spisie jest obowiązkowy!

Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej.
Nie obawiajcie się o swoje dane. Są bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna.

JAK SIĘ SPISAĆ?
Obowiązkową metodą jest samospis internetowy. Wejdź na stronę GUS spis.gov.pl i wypełnij formularz spisowy.
Jeżeli nie możesz tego zrobić we własnym zakresie, odwiedź najbliższy urząd gminy.
W przypadku osób mieszkających na terenie Gminy Terespol jest to Urząd Gminy Terespol. Na czas trwania spisu urząd gminy przygotował specjalne stanowisko, gdzie wykonasz samospis.

Nie możesz wykonać samospisu internetowego?
Zadzwoń na infolinię: 22 279 99 99 i spisz się przez telefon.

Jeśli nie spiszesz się przez internet ani przez telefon, skontaktuje się z Tobą rachmistrz telefonicznie bądź bezpośrednio. Jeśli rachmistrz zadzwoni lub przyjdzie do domu, zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań (art. 17a ust. 1-3) nie można odmówić mu przekazania danych.
Przypominamy, że rachmistrz aby przeprowadzić spis, dzwoni z wyłącznie z niżej podanych numerów:.
22 828 88 88
22 279 99 99

 

 

Gminne Biuro Spisowe
w Kobylanach


II Turniej Tenisa Ziemnego w grze podw. mężczyzn o Puchar Wójta Gminy Terespol

Kliknij aby powiększyć


82. Rocznica bombardowania Lotniska w Małaszewiczach

Kliknij aby powiększyć


Warszaty fotograficzne "Poznajemy naszą historię..."

Kliknij aby powiększyć

Uwaga!

W związku z zachmurzeniem i możliwością wystąpienia opadów deszczu
dzisiejsze warsztaty fotograficzne zostały przełożone na:

ŚRODĘ 25 sierpnia 2021r. w godz. 16.00-18.00

Startujemy spod Dzieła Międzyfortowego Kobylany I
Serdecznie zapraszamy!