XIII PRZEGLĄD FOLKLORYSTYCZNY „KULTURA BEZ GRANIC” 3 lipiec 2016

Kliknij aby powiększyćJak co roku w pierwszą niedzielę lipca wielbiciele dobrej zabawy spotkali się po raz XIII na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach na PRZEGLĄDZIE FOLKLORYSTYCZNYM pn. „KULTURA BEZ GRANIC”, której organizatorami był Urząd Gminy Terespol oraz Gminne Centrum Kultury z siedzibą w Kobylanach.

Tegoroczna impreza była wyjątkowa, bowiem na scenie pojawiło się sporo znanych i cenionych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej.

Pogoda płatała figle już od wschodu słońca, jednym słowem klimat imprezie nie sprzyjał, jednak ku uciesze Organizatorów i wszystkich uczestników tegorocznego Przeglądu, tuż przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy natura po raz kolejny okazała się być łaskawa, niebo zaczęło się przejaśniać, a droga krajowa A2 przed Kobylanami z tytułu napływu gości zaczęła się blokować.

Kliknij aby powiększyćPrzegląd rozpoczął się według planu od występu lokalnego zespołu „Łobaczewianki” działającego przy Gminnym Centrum Kultury. Chwilę później sceną zawładnęli goście zza wschodniej granicy: Zespół Tańca „Nadieżda” oraz Ludowy Zespół Wokalny „Ramonki’ z Brześcia, dodatkową atrakcją był pokaz grupy cyrkowej. Miłym przyjęciem publiczności cieszyła się Kapela Podwórkowa Klawa Ferajna, która tworzy własne piosenki o tematyce związanej z powiatem bialskim oraz radosnymi stronami życia codziennego. Są to między innymi pełne humoru piosenki o Szalonym Traktorzyście czy też o Draniu, który nie może żyć bez Pań.

Nie mogło oczywiście zabraknąć mocnej struny naszej utalentowanej młodzieży – Zespołu Hard Gock, który tego wieczoru supportował występ CLEO – znanej i rozchwytywanej gwiazdy współpracującej z DONATANEM, słynącej z utworów na słowiańską nutę, m. in.: My Słowianie, Brać, Hiper/Chimera, Cicha woda czy Zabiorę nas.

Kliknij aby powiększyćWystęp CLEO nie tylko rozgrzał publiczność ale sprawił też, że na pochmurnym niebie ku uciesze wszystkich zebranych tego dnia przy kąpielisku pojawiło się słońce. W tak sprzyjającej aurze na scenie pojawiła się kolejna oczekiwana przez tłumy gwiazda wieczoru MARYLA RODOWICZ, która od ponad 30 lat niezmiennie króluje na polskiej scenie muzycznej. Jej dorobek artystyczny jest ogromny. Podczas koncertu można było usłyszeć jej największe przeboje m. in.: Małgośkę, To już było, Szparka sekretarka, Łatwopalni, Niech żyje bal. Ponadto Maryla Rodowicz wykonała piosenkę Futbol dedykowaną piłkarzowi polskiej reprezentacji Kubie Błaszczykowskiemu. Sporo emocji wywołała piosenka Pełnia,  którą MARYLA RODOWICZ zaśpiewała z CLEO. Po raz pierwszy w swojej karierze scenicznej gwiazdy wystąpiły na żywo w duecie. Spontaniczne wykonanie było niespodzianką dla niezwykłej i ciągle wiernej publiczności od Organizatorów.

Po pełnym emocji koncercie wieczoru przyszedł czas na występ kolejnej gwiazdy - grupy MANCHESTER. Zespół ma na koncie udział w najbardziej znanych polskich festiwalach rockowych, m.in. w Węgorzewie i Jarocinie. Muzyka, jaką gra zespół Manchester to brit-pop z elementami punk-rocka. Teksty ich utworów opowiadają w większości o typowych problemach damsko-męskich, zdecydowanie trzymając stronę płci brzydkiej. Na festiwalu Top Trendy 2008 Manchester zdeklasował konkurencję. W dniu Trendy zdobyli główną nagrodę - nagrodę publiczności oraz nagrodę internautów. Na Kulturze bez Granic zaprezentowali się w utworach takich jak: Nie na pierwszej randce, Dziewczyna gangstera, Lawendowy, Lubię Twoje włosy, Ty znowu chcesz się kochać, Kobiety są złe.

Bezpośrednio po występie grupy MANCHESTER przyszedł czas na pokaz sztucznych ogni, kulminacyjny, wzbogacający moment imprezy, na który czekają chyba wszyscy ze zniecierpliwieniem.

Po zjawiskowym widowisku na scenie pojawili się LONG&JUNIOR, którzy rozgrzali publiczność swoimi największymi hitami Disco Polo, m.in: Bądź moja królową, Lubię to się bawię, Kolorowa sukienka, Tańcz tańcz tańcz. Na swoim koncie duet ma dwa albumy, mnóstwo hitów i sporą rzeszę fanów, o czym mogli się przekonać na Kulturze bez Granic w Kobylanach. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych. Dodatkowo na zakończenie pełnego atrakcji wieczoru odbyła się dyskoteka poprowadzona przez DJ Fantomasza.

>>> Gwiazdy tegorocznej "Kultury bez granic"<<<

Impreza jak co roku skupiła tysiące gości, których nie odstraszyły ciemne chmury kłębiące się na niebie. Tradycyjnie ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszyło się wesołe miasteczko, stoiska z zabawkami i słodyczami, niezastąpiony Lisek - maskotka Gminy Terespol oraz quiz o Gminie Terespol z nagrodami, który poprowadził Konferansjer FanTomasz.  W ramach imprezy można było również obejrzeć prezentacje wystawców, sprzętu PSP, Policji, Straży Granicznej i Pogotowia Ratunkowego.

Organizatorzy XIII edycji Przeglądu Folklorystycznego pn. „Kultura bez granic” serdecznie dziękują za pomoc przy organizacji i zabezpieczeniu imprezy: Służbom mundurowym PSP, Policji, Pogotowiu Ratunkowemu, Straży Granicznej, gminnym służbom OSP, pracownikom UG Terespol.

Firmom: Agrostop II, Hotel pod Dębami, Hotel pod Lwami,  Internat przy Zespole Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach,

Sponsorom: PHU Agrostop Sp. z o. o., PKG Koroszczyn, Eko Bug Sp. z o. o. Kobylany, Nadleśnictwo Chotyłów, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Firma Bard Agnieszka Drab, PPHU Transbet Wojtiuk Marian, Hurtownia Budowlana Andropol z Terespola.

Patronat Medialny: Słowo Podlasia, Polskie Radio dla Ciebie - RDC, Biała24, Echo Katolickie, Katolickie Radio Podlasie, Podlasie24.

Opieka Medialna: TVP 3 Lublin

M. Jaszczuk