Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

"ZNAJOMOŚĆ HISTORII WŁASNEJ OJCZYZNY,
TO WIELKI ZASZCZYT, HONOR I OBOWIĄZEK KAŻDEGO OBYWATELA"

Kliknij aby powiększyćDziś 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jest to święto państwowe mające na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji, którzy stanowili ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski. Przywracając ich pamięć Zespół Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach po raz czwarty przeprowadził "Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych – Bohaterach Niezłomnych – przywróćmy Ich czyny powszechnej pamięci”.

Kliknij aby powiększyćCelem Konkursu było między innymi: upamiętnienie i upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o żołnierzach podziemia antykomunistycznego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej; upowszechnianie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej, regionalnej oraz kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych; kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności drugiej konspiracji w latach 1944-1963, kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej.

Kliknij aby powiększyćKonkurs odbył się w trzech kategoriach: klasy I – III – wykonywały pracę plastyczną w dowolnej technice, w wymiarze A3; klasy IV - V – wykonywały pracę plastyczną w postaci plakatu w wymiarze A3, natomiast klasy VI – VIII miały za zadanie napisać list do bliskich bohatera, esej lub opowiadanie o wybranym bohaterze, oparty na prawdzie historycznej, poprawny językowo oraz zawierający autorefleksję autora.

Spośród zgłoszonych do konkursu prac, Komisja Konkursowa powołana przez organizatora wyłoniła laureatów:

Kategoria: klasy I - III

1. Kacper Kuśmierczyk – Z.S. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach
  2. Patrycja Mikołajczuk – S.P. im. J.U. Niemcewicza w Neplach
  3. Jakub Grom - Z.S. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

Kategoria: klasy IV - V

1. Wiktoria Mentel - Z.S. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach
  2. Natalia Semeniuk - Z.S. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach
  3. Weronika Grom - Z.S. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

Kategoria: klasy VI - VIII

1. Błażej Mikołajczuk - S.P. im. J.U. Niemcewicza w Neplach
  2. Alicja Hołownia - Z.S. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach
  3. Natalia Zalewska - Z.S. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

Kliknij aby powiększyćSerdeczne gratulacje laureatom złożył Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk, który wręczył uczestnikom nagrody, z kolei Pani Dorota Szelest Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach w podziękowaniu za udział w konkursie oraz włączenie się w upamiętnienie Bohaterów Niezłomnych przekazała laureatom pamiątkowe dyplomy.

Podziękowania należą się również Pani Katarzynie Krawczyk  Dyrektor Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach oraz Pani Małgorzacie Sowa - wieloletniemu nauczycielowi historii, które z ogromnym zaangażowaniem  kultywują wartości, ideały i postawy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz kształtują postawy obywatelskie i patriotyczne wśród dzieci i młodzieży.