Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gminie Terespol

Kliknij aby powiększyćNarodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony w Polsce od 2011 roku. Jest okazją do przypomnienia całemu społeczeństwu o bohaterach antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

>>> Galeria zdjęć <<<

Kliknij aby powiększyć4 marca 2018 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol po raz trzeci zorganizowano Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji ks. Zbigniew Rozmysł wygłosił prelekcję, w której przybliżył losy ogromnej rzeszy Polaków, którzy nie mogli się pogodzić z nową okupacją. Wielu z nich nie traktowało końca II wojny światowej jako wyzwolenia - Polska znalazła się pod nową okupacją. Ksiądz Zbigniew w swoim przemówieniu przybliżył losy Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie. Szczególnie mocno na tym terenie swoją determinacją i niezłomnością wyróżnił się Leon Taraszkiewicz pseudonim „Jastrząb” a także jego brat Edward pseudonim „Żelazny”. Na terenie swego działania, czyli w powiecie włodawskim, podejmowali oni zdecydowaną walkę z  władzą broniąc miejscowej ludności przed komunistycznym bezprawiem.

- Przez wiele lat Żołnierze Wyklęci byli traktowani, jako największe możliwe zło. W aktach IPN często używano wobec nich takich określeń jak: bandyci, czarnuchy, czy brudasy itp. W taki sposób ich określano. To była świadoma „robota” by w mentalności i myśleniu tych ludzi, których poszukiwali i ludzi do których przychodzili zasiać jak najwięcej nienawiści do żołnierzy podziemia antykomunistycznego – powiedział w czasie wykładu prelegent.

Kliknij aby powiększyćTo wszystko sprawiło, że przez wiele lat nie można było mówić o bohaterstwie żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Nawet ci którzy początkowo wspierali ich działania z czasem zaprzestali z powodu grożących za to konsekwencji. Sytuacja ta zaczęła się zmieniać na początku lat 90. W 1993 roku na Uniwersytecie Warszawskim członkowie Klubu Republikańskiego zorganizowali wystawę stworzoną z nigdy dotąd niepublikowanych zdjęć, informacji oraz wycinków gazet, przedstawiających żołnierzy o których świat miał się już nigdy nie dowiedzieć.  Nosiła  ona tytuł „Żołnierze Wyklęci”.

Dzisiaj w czasach pokoju chce oceniać tych ludzi w kategoriach moralności, czy też jej braku. Wielu argumentuje swoją niechęć do nich mówiąc, że napadali na wioski i zabijali kobiety i dzieci. Ksiądz Zbigniew w czasie wykładu powiedział słowa: - Oni tej wojny nie rozpętali. Oni byli ofiarami tej wojny. Oni i ich rodziny. Żołnierze Niezłomni to byli ludzie naznaczeni wieloma osobistymi tragediami, oni widzieli śmierć i cierpienie swoich najbliższych. Bardzo często ci przeciw którym walczyli mścili się na ich rodzinach. Myśleli, że dzięki temu uda im się zniechęcić Polaków do działania na rzecz wolnej ojczyzny.

Działania Żołnierzy Wyklętych często były przepełnione rozpaczą, gniewem i chęcią zemsty, ponieważ nie mogli spokojnie patrzeć na kolejne zniewolenie, tym razem sowieckie. Dlatego też tak wielu z nich musiało zginąć. Nie mogli się wycofać, bo byłoby to sprzeczne z ich ideałami.

Ksiądz Zbigniew Rozmysł zakończył swój wykład powiedzeniem „Kto ufa wyklętym jest otoczony ich łaską” zachęcając jednocześnie wszystkich obecnych do kultywowania i przekazywania pamięci o Żołnierzach Wyklętych kolejnym pokoleniom.

Następnym punktem programu był koncert zespołu TWELVE – „NIEZŁOMNYM.” Młodzież zaśpiewała takie piosenki jak: „Biały krzyż”, „Powrócisz tu”, „Walczyk”, czy „Kocham wolność”.

Ostatni punktem uroczystości była projekcja filmu „Wyklęty” (2017). Obraz w przejmujący sposób opowiada o losach żołnierzy wyklętych, ich emocjach, uczuciach, rozterkach, walce z oprawcą, która nie zawsze była wyrównana. Bohaterowie filmu są postaciami fikcyjnymi, jednak każda z nich ma swój pierwowzór. Akcja filmu toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40-tych.

Gminne Centrum Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gmina Terespol dziękują księdzu Zbigniewowi Rozmysł za wygłoszenie prelekcji
oraz przypomnienie o tym, jak ważna jest pamięć o poległych,
także w czasach pokoju oraz zespołowi TWELVE  na czele z instruktorem
za uświetnienie uroczystości koncertem piosenki patriotycznej.