Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

OBCHODY 99. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE TERESPOL

Kliknij aby powiększyćTegoroczne Narodowe Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości tym razem odbyło się w Kobylanach.

Pierwszym punktem obchodów była Msza św. w kaplicy pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Kobylanach. Oddając cześć wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność, bezpośrednio po mszy i dekoracji kotylionami miał miejsce uroczysty przemarsz delegacji oraz mieszkańców gminy Terespol pod pomnik upamiętniający Bitwę pod Kobylanami z dnia 5 lutego 1919r. Zanim delegacje oficjalnie złożyły wieńce przy pomniku, przypomniane zostały losy żołnierzy 34 Pułku Piechoty, który kiedyś stacjonował w Białej Podlaskiej, a który swój chrzest bojowy przeszedł właśnie tutaj w Kobylanach staczając bój z Niemcami. W książce pt: „Zarys Historii Wojennej Pułków Polskich 1918 -1920. 34 Pułk Piechoty” opracowanej przez Majora Jerzego Wroczyńskiego odnajdujemy krótki opis bitwy pod Kobylanami stoczonej przez żołnierzy 34-tego Pułku Piechoty:

>>> Galeria zdjęć <<<

„O świcie 5 lutego, wieś Kobylany została po krótkiej walce zdobyta, kompanie porucznika Sokołowskiego posunęły się na dwór Kobylany i znajdujący się w pobliżu niego stary fort rosyjski. Za wsią na zamarzniętej, pokrytej śniegiem łące dostały się one w krzyżowy ogień niemieckich karabinów maszynowych z pobliskich fortów. Wówczas obie kompanie poniosły ciężkie straty w zabitych i rannych. Między innymi poległ dowódca 1-ej kompanii, chorąży Stefan Aperliński. Wobec tego, że Niemcy mieli znaczną przewagę ogniową, oraz z powodu zamarznięcia i niemożności użycia polskich karabinów maszynowych, natarcie zatrzymało się. Walka ogniowa trwała jeszcze około godziny. Wreszcie porucznik Sokołowski, nie otrzymawszy znikąd wsparcia i widząc nadciągające Niemcom posiłki, wycofał swój oddział do Dobrynki”.

Kliknij aby powiększyćW bitwie tej poległo 11 żołnierzy i 11 zostało rannych. Poległych żołnierzy pochowano na cmentarzu w Białej Podlaskiej.

11 listopada 2017r. wszyscy zebrani na obchodach swoją obecnością wyrazili pamięć o tych, którzy nie szczędzili swego życia po to, aby Polska była krajem suwerennym i niezależnym. Dodatkowym wyrazem pamięci, a tym samym zakończeniem części oficjalnej była salwa honorowa w wykonaniu przedstawicieli Klubu Strzeleckiego Kaliber.

Kliknij aby powiększyćDalsza część obchodów odbyła się na terenie Strzelnicy sportowej w Kobylanach, gdzie na uczestników czekał ciepły poczęstunek. Ponadto można było obejrzeć wystawę broni kolekcjonerskiej członków klubu Kaliber, który dodatkowo oferował wszystkim chętnym serię strzałów do tarcz pod okiem instruktorów.

Jak co roku miało miejsce wspólnie śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Kliknij aby powiększyćinstruktora oraz Zespołu Hard Gock. Uwieńczeniem wieczoru był zjawiskowy pokaz Teatru Ognia Antidotum z Białej Podlaskiej, który zapewnił niezapomniane wrażenia wizualne i podkreślił heroizm Polaków w walce o Niepodległość.

Organizatorzy Obchodów 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości serdecznie dziękują wszystkim przybyłym na uroczystości delegacjom, gościom oraz mieszkańcom gminy Terespol oraz za pomoc w Kliknij aby powiększyćprzygotowaniach: ks. Sławomirowi Harasimiukowi i ks. Zbigniewowi Rozmysł, Klubowi Strzeleckiemu Kaliber, strażakom z OSP, zespołowi Hard Gock, uczniom Z.S im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach pełniących wartę honorową oraz uczniom Z.S. im. Orła Białego w Kobylanach.

Magdalena Jaszczuk