14 maja 2017 roku na terenie przy Prochowni w Kobylanach odbył się po raz drugi „Piknik z książką”. Celem imprezy w zamyśle organizatorów była promocja i rozpropagowanie czytelnictwa wśród mieszkańców gminy. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych.
>>> Galeria zdjęć <<<
Biblioteka, w dobie Internetu, smartfonów i wszechobecnej telewizji, staje się dla ludzi miejscem nudnym i staroświeckim, a czytanie książek to „strata czasu”. Bibliotekarki ze szkolnych bibliotek w Małaszewiczach, Neplach i Kobylanach oraz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylanach postanowiły pokazać, że czytanie wcale nie musi być nudne.
Impreza rozpoczęła się od rozstrzygnięcia i wręczenia nagród w konkursie SLEVVEFACE. To nowoczesny, modny i zabawny pomysł na popularyzację czytelnictwa i Biblioteki. Uczestnicy mieli za zadanie wkomponować swoją część ciała w ten sposób, aby stanowiła ona dopełnienie ilustracji, znajdującej się na okładce. Jury oceniało prace według kryteriów zawartych w Regulaminie. Ze względu na bardzo małą ilość zgłoszonych prac Komisja postanowiła przyznać nagrody rzeczowe oraz książkowe za udział wszystkim uczestnikom, tj: Annie Kowaluk i Agnieszcze Kowaluk z Kuzawki oraz Annie Litwiniuk z Samowicz. Nagrodę pocieszenia otrzymał Piotr Witkowski z Bohukał. Serdecznie gratulujemy!
Kolejnym punktem imprezy był występ Koła Teatralnego z Z.S. im. Orła Białego w Kobylanach, które zaprezentowało się w specjalnie przygotowanej na tę okazję inscenizacji. Po przedstawieniu nadszedł czas na Minimaraton Głośnego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Książka ta została ogłoszona przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej lekturą Narodowego Czytania 2017. Wszyscy zainteresowani życiem i twórczością Wyspiańskiego mogli zapoznać się ze znajdującymi się przy scenie informacjami na jego temat. W głośnym czytaniu wzięły udział: Pani Ewa Zając - nauczycielka języka polskiego w Z. S. im. Orła Białego w Kobylanach, która wcieliła się w rolę Panny Młodej; Pani Ewa Gójska - nauczycielka języka rosyjskiego w Szkole Podstawowej im. J. U. Niemcewicza w Neplach, której przypadła rola Pana Młodego, natomiast w roli Księdza wystąpiła Pani Marta Antonowicz - nauczycielka języka polskiego w Z.S. im. Wł. St. Reymonta.
Podczas Pikniku odbyła się również zabawa terenowa, tzw. Podchody literackie. Na terenie pikniku organizatorzy ukryli koperty, w których znajdowały się zagadki dla uczestników w różnych kategoriach wiekowych. Dzięki tej zabawie dzieci oraz młodzież miały okazję wykazać się spostrzegawczością, sprytem i inteligencją. Każdy kto znalazł zagadkę w kopercie z i udzielił na nią prawidłowej odpowiedzi otrzymywał nagrodę.
Z okazji uczczenia Jubileuszu 25-lecia istnienia Gminy Terespol dla starszych uczestników pikniku zorganizowano Konkurs wiedzy o gminie, w którym zwyciężczynią została: Ewa Buch z Kobylan.
Po zmaganiach umysłowch na scenie pojawiły się wyjątkowe postaci. Obok siebie stanęli bajkowi bohaterowie z różnych książek – dzieci, które brały udział w Konkursie na najlepsze przebranie za ulubioną postać z książki. Jury wyłonione spośród publiczności miało za zadanie wybrać najlepszego przebierańca. Dzieci mogły w tej konkurencji wykazać się bogatą wyobraźnią oraz pomysłowością. Po burzliwych obradach Komisja postanowiła przyznać dyplomy i nagrody książkowe za zajęcie I m: Mulan - Majce Woźniak z Pratulina; II m: Elzie – Julce Nowickiej z Kobylan; III m: Rycerzowi Okrągłego Stołu – Arturowi Woźniakowi. Pozostali otrzymali nagrody pocieszenia.
Poza sceną na uczestników Pikniku również czekało wiele atrakcji. Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że nie brakowało zwolenników dobrej zabawy. Dmuchańce, klocki Lego w rozmiarze XXL, Myszka Miki, Clown, Kaczor Donald, zabawy z animatorami, malowanie buziek, lody, gofry czy ognisko z kiełbaskami to tylko część atrakcji, które przygotowali Organizatorzy. Na zakończenie dla wszystkich, którzy zapisali się na specjalną listę odbyła się loteria finałowa, w której do wygrania były książki i gadżety piknikowe.
Organizatorzy dziękują wszystkim licznie przybyłym mieszkańcom gminy Terespol i okolic, którzy swoją obecnością podtrzymali motto imprezy, że książka i czytelnictwo wcale nie muszą być nudne.