Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Kobylanach

Kliknij aby powiększyćNarodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe, któremu od 2011 r. przypisana jest data 1 marca. Dzień ten ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji, którzy stanowili ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski.

>>> Galeria zdjeć <<<

W gminie Terespol Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony był w sposób szczególny, bowiem wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Z tej okazji został odczytany list okolicznościowy. W dalszej części uroczystości Pan dr Bogusław Korzeniewski wygłosił prelekcję poświęconą żołnierzom wyklętym, przekazując historię niezłomnych postaw ostatnich obrońców suwerennej Rzeczypospolitej. Kolejnym punktem był koncert zespołu HARD GOCK -„Niezłomnym”, podczas którego młodzież wykonała takie utwory jak: „Byś wolny był”, „Walczyk lilu”, „Historie zagubione”, „Nierealny”.

Kliknij aby powiększyćW związku z obchodami przygotowana została wystawa okolicznościowa Instytutu Pamięci Narodowej pt. „CZAS NIEZŁOMNYCH” – POLSKIE PODZIEMIE NIEPODLEGŁOŚCIOWE 1944-1956. Wystawa eksponuje najwybitniejszych przedstawicieli polskiego podziemia niepodległościowego. Składają się na nią archiwalne ilustracje IPN, które przedstawiają poszczególne oddziały partyzanckie, dowódców oraz żołnierzy zaangażowanych w walkę z reżimem komunistycznym i okupantem sowieckim po II wojnie światowej. Obecnie wystawa wyeksponowana jest w holu głównym Urzędu Gminy Terespol i będzie trwała do 21 kwietnia 2017 r.

Ostatnim punktem programu była projekcja filmu „GENERAŁ NIL” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego - poruszający dramat z Olgierdem Łukaszewiczem w roli głównej.

Film jest rekonstrukcją ostatnich lat życia generała brygady Augusta Emila Fieldorfa ps. „NIL”. Ten wielki polski patriota i znakomity dowódca kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej przez Niemców Warszawie, w tym brawurowym zamachem na dowódcę SS Franza Kutscherę. Opowieść o zapomnianym bohaterze rozpoczyna się w momencie powrotu z zesłania w głąb Związku Sowieckiego, gdzie trafił po aresztowaniu w 1945 roku przez NKWD, a kończy się wykonaniem wyroku śmierci w mokotowskim więzieniu.

Kliknij aby powiększyćOrganizatorzy obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych serdecznie dziękują Panu dr Bogusławowi Korzeniewskiemu za wygłoszoną prelekcję oraz za zaszczycenie nas swoją obecnością, a naszej utalentowanej młodzieży oraz instruktorowi zespołu Hard Gock za patriotyczny koncert, który uświetnił gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Magdalena Jaszczuk

Kliknij aby powiększyć